Jak zaplanować wędrówkę po górach?

Wycieczka w góry

Osobom, które nigdy nie wędrowały po górskim szlaku, może wydawać się, że taka wycieczka przypomina spacer po parku. Rzeczywiście wyprawa pomaga się wyciszyć i nacieszyć oczy pięknem przyrody. Jednak w przeciwieństwie do spontanicznej wycieczki do parku, na górską wędrówkę należy się dobrze przygotować. Specjaliści twierdzą wręcz, że dokładne zaplanowanie wycieczki jest kluczowe dla bezpieczeństwa jej uczestników, a także radości, jaką nam ona sprawi.

Mierz siły na zamiary

Pamiętaj, że poziom trudności wycieczki zawsze dopasowujemy do jej najsłabszego uczestnika. Dowiedz się, jakie szlaki wiodą na interesujący Cię szczyt. Poszukaj w Internecie informacji o tym, jak wygląda podejście: ile kilometrów ma trasa, z ilu stromych (i jak bardzo stromych) nachyleń się składa, czy są na niej odcinki wymagające większej sprawności (np. drabinki). Oszacuj, ile czasu zajmuje przejście danego szlaku, zarówno osobom początkującym, jak i doświadczonym. Dokładnie zaplanuj miejsca postojów i ich czasy, a także oblicz, czy zdążycie wrócić na dół przed zachodem słońca. Jeśli wybierasz się na trudniejszy szlak, sprawdź, gdzie znajdują się schroniska.

Przygotuj się!

Zanim wyruszysz w góry, zainstaluj na telefonie aplikację „RATUNEK”, która w razie potrzeby pomoże Ci skontaktować się z najbliższym GOPR (warto zapisać też numer telefonu). Dobrze naładuj telefon, sprawdź też prognozy pogody. Zastanów się, co powinieneś zabrać do plecaka. Na pewno powinna znaleźć się w nim kurtka, która uchroni Cię przed deszczem i zimnym wiatrem, a w chłodniejsze dni również rękawiczki i czapka. Nie zapominaj, że na szlaku nie będziesz mijał sklepów – spakuj więc zapas wody do picia i kilka przekąsek. Na wszelki wypadek zabierz ze sobą sprawną latarkę i pudełko zapałek. Opuszczają swój apartament w górach, poinformuj bliskich, dokąd się wybierasz. Jeśli ruszacie na szlak całą grupą, poinformuj obsługę pensjonatu. Jeśli to Twoja pierwsza wyprawa w góry, dowiedz się, jak zachować się w trudnych sytuacjach, np. gdy w górach zastanie Cię burza lub spotkasz dzikie zwierzę. Zawsze pamiętaj też, że na szlaku jesteś gościem Matki Natury, więc powinieneś zachowywać się kulturalnie: nie hałasować, nie śmiecić i nie niszczyć tego, co spotkasz na swojej drodze.