Góry dla każdego – Beskid Śląski

Panorama na Ustro z polany Stokosica, Beskid lski

Beskid Śląski to najbardziej wysunięta na zachód część Beskidów, jego większa część znajduje się w granicach Polski, a pozostały fragment w Czechach. Mimo niezbyt wysokich szczytów (najwyższy to Skrzyczne – 1257 m) jest to niezwykle malowniczy krajobraz typowo górski z głęboko wciętymi dolinami, stromymi zboczami, urokliwymi potokami w lasach i słonecznymi polanami.

Osoby planujące rowerowe lub piesze wycieczki nie będą zawiedzione, ponieważ infrastruktura turystyczna na tym terenie jest bardzo dobrze rozwinięta. Wiele jest szlaków górskich, wśród których można znaleźć dłuższe dla bardziej wytrwałych turystów i krótsze dla tych, którzy nie mają tyle czasu lub kondycji. Można wybrać się na Baranią Górę, na której zachodnich stokach wypływają potoki źródłowe Wisły. Interesujące trasy prowadzą również na inne szczyty, takie jak Mała i Wielka Czantoria, Klimczok, Szyndzielnia czy Błatnia. Zimą nie wszystkie szlaki piesze się odśnieża, ale za to dostępne są urozmaicone trasy narciarskie, często dodatkowo sztucznie naśnieżane i oświetlone, aby można było jeździć na nich również wieczorami.

Beskid Śląski oferuje rozbudowaną sieć schronisk górskich, które znajdują się na wielu szczytach. Można w nich odpocząć, schronić się przed deszczem i burzą, zjeść coś ciepłego i planować dalszą drogę górskimi szlakami lub powrót w doliny. Przygotowane na turystów są również miasteczka znajdujące się na tym terenie – Ustron, Bielsko-Biała, Brenna czy Szczyrk. Znajdziemy w nich komfortowe apartamenty, noclegi dla mniejszych i większych grup, a także restauracje i karczmy, w których po wycieczce górskiej lub zwiedzaniu okolicy można zjeść potrawy kuchni regionalnej.